İzmit Kombi Montajı

izmit su tesisatçısı Kocaelinin tüm ilçelerinde su tesisatı işleriniz kaliteli malzeme ve kaliteli işçilik ile uygun fiyatlara yapılır

İzmit Kombi Montajı

28 Haziran Su Tesisatçısı

0552 735 80 49

Uygun fiyatlarla izmit ve çevresinde yeni komni montajı ve mevcut kombinizi değiştirmek için aşağıdaki numarandan Ömer usta ile iletişime geçebilirsiniz

En yaygın iklimlendirme cihazlarından biri olan kombiler hem ısınma hem de sıcak su gereksiniminizi karşılar. Bir duvara monte edilerek kullanılan kombiler, üretici firmanın ve gaz dağıtım şirketinin teknik şartnamelerine uygun bir şekilde montajlanmalıdır. Kombi montajı mevcut sıfır ya da ikinci el kombilerin uygun görülen bir duvara takılması işlemine denir. Kombi montajının doğru ve eksiksiz bir şekilde yapılması hem güvenliğiniz hem de kombinizin doğru çalışması açısından son derece önemlidir. Peki kombi montajı nasıl yapılır, kombi montajı yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Tüm bu soruların yanıtını yazımızın devamında bulabilirsiniz.
Adım Adım Kombi Montajı

Kombi Montajı Nasıl Yapılır?

Kombi montajına başlamadan önce ilk olarak monte edilecek yerin belirlenmesi gerekir. Kombi için en uygunu baca borusunun uzun olmayacağı bir mesafedir. Çünkü baca borusunun uzun olması kombinin çalışmasında çeşitli problem ve arızalara neden olabilir. Ayrıca kombi bacasının yukarı doğru eğimli olmamasına da dikkat edilmelidir. Aksi taktirde yoğunlaşan suyun kombinin fan motoruna doğru akması sonucu parçalar yanabilir.

248593236 100771932412687 4124078649474989168 n
Kombinin nereye takılacağı belirlendikten sonra belirlenen duvara matkap yardımı ile askı bağlantıları monte edilir. (Kombinin ağırlığını kaldırabilecek askı bağlantı ve ekipmanları kullanılmalıdır.)
Daha sonra kombiyle birlikte verilen hermetik baca çıkışı için şartnamede istenilen koşullara göre yer açılır.
Sıcak ve soğuk su tesisat boruları alt bağlantı setleri ile bağlanarak kombiye monte edilir. (Kombinin alt bağlantı setlerinin CE Standardına göre üretilmiş olması gerekir.)
Tesisat yapıldıktan sonra tesisat gidiş dönüş bağlantıları, olası bir sorunla karşılaşılmaması amacıyla kontrol edilir. (Montaj sırasında plastik alt bağlantı seti, 2 tane vana ve pislik tutucu kullanılır.)
Alt bağlantı setleri bağlandıktan sonra tesisata su dolumu gerçekleştirilir ve su kaçağının olup olmadığı tespit edilir. (Su dolumunu gerçekleştirdikten sonra peteklerden hava alma işlemini unutmayın.)
Gaz bağlantısı yapılır, gaz kaçağı olup olmadığına bakılır.
Eğer yoğuşmalı kombi montajı yapılıyorsa yoğuşma giderinin olması gerekir.
Kombi montajı için gerekli olan kalorifer, su ve doğalgaz tesisatı yoksa gerekli işlemler ekstra ücretlendirme karşılığında yapılır.
Montaj için gerekli olan ek baca, kombi dolabı gibi malzemeleri de ekstra ücret karşılığında temin edebilirsiniz.
Tüm bu eksiklerin de giderilmesinin ardından yukarıdaki adımlar takip edilerek kombi montajı tamamlanır.

Dikkat!

Kombi bağlantısı ve montajı, üretici firmanın ve gaz dağıtım şirketinin şartnamelerine uygun şekilde yapılmadığında hem can hem de mal güvenliğiniz riske girer. Ayrıca şartnameye uygun monte edilmeyen kombinin açılışı ve gaz açılışı da olmaz yani cihazı kullanamazsınız. Dolayısıyla önerimiz özellikle de güvenliğiniz açısından kombi montajı konusunda sertifikalı kişilerden yardım almanızdır. Bu önemli hususu dikkate alın ve kombi montajını kendiniz yapmayın ya da işin ehli olmayan kişilere yaptırmayın.
Kombinin Monte Edileceği Yeri Belirlerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Yoğuşmalı Kombi Montajı

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kombi için en uygun yeri seçerken baca borusunun uzun olmayacağı bir mesafe belirlemelisiniz. Kombi, asit buharı olan ortamlara kesinlikle monte edilmemelidir. Kombi montajının yapılacağı yerde patlayıcı maddeler bulunmamalıdır. Merdiven boşluğu, koridor gibi binaların genel ortak kullanım alanlarına kombi montajı yapılmamalıdır. Kombi montajı kapalı alanlara yapılmalıdır. Donma riski bulunan yerlere kombi monte edilmemelidir. Kombinin monte edileceği duvar ateşe dayanıklı olmalıdır. Kombinin kenarlarında en az 10 cm kadar ekiplerin rahat müdahale etmesini sağlayacak boşluklar olmalıdır. Bu yüzden özellikle dar balkon duvarlarında bu konuya dikkat edilmelidir. Kombiler ısıtıcı cihazların yanına veya üstüne monte edilmemelidir. Eğer kombi baca montajı ya da cihaz montajı için gerekli bağlantılar eksikse monte işlemi kesinlikle yapılmamalıdır. Montaj işlemi mutlaka alanında uzman sertifikalı teknisyenlere bırakılmalıdır.

Kombi Montajında Dikkat Edilecek Hususlar

Kombiyi doğrudan elektriğe bağlamak yerine bir regülatör (voltaj düzenleyici) ile kullanmak voltajdan (yüksek, düşük voltaj) doğacak sorunları engellemenizi sağlar.

Eğer kombiyi kapalı bir yere monte edecekseniz ortamda gaz kaçak dedektörü olmalıdır. Bunun yanı sıra ortama yeterli miktarda oksijen girmesi için ventlasyon olması ve açık konumda olması gerekir.

Kombinin montajı sırasında elektrik bağlantısı kombinin altında değil yan tarafında bulunmalıdır.

248376141 100771949079352 5516719331983420484 n

0552 735 80 49

izmit su tesisatçısı

Kocaelinin tüm ilçelerinde su tesisatı işleriniz kaliteli malzeme ve kaliteli işçilik ile uygun fiyatlara yapılır

0552 735 80 49

error: Content is protected !!